W celu tradycyjnego przeglądania katalogu kartkowego wg haseł kart katalogowych w układzie alfabetycznym, należy skorzystać z zakładki Przeglądaj i wybrać na początku odpowiednią literę alfabetu, a następnie alfabetyczny zakres szufladki.
W celu powrotu do wyboru innego zakresu alfabetycznego z danej litery, wystarczy
2 kliknąć w tę literę w ścieżce zakresu nad otrzymanymi wynikami,
1 a w przypadku powrotu do wyboru zakresu alfabetycznego z innej litery należy kliknąć ponownie w zakładkę Przeglądaj lub w symbol domku.
1. Wyszukiwanie proste
W celu przeszukiwania zawartości katalogu, należy skorzystać z zakładki Szukaj i wprowadzić w wyszukiwaniu prostym zapytanie będące dowolnym elementem z karty katalogowej (autor, tytuł, sygnatura).
W wyniku wyszukiwania zostaną wyświetlone karty katalogowe, w których wystąpiło poszukiwane wyrażenie bez względu na miejsce jego występowania w indeksach wyszukiwawczych.
Przykład: Wprowadzenie w wyszukiwaniu prostym słowa
1 „newton”,
da wyniki w których słowo to występuje zarówno w
2 nazwisku autora jak i fragmencie tytułu.
2. Wyszukiwanie zaawansowane
W celu doprecyzowania zapytania wyszukiwawczego i/lub ograniczenia liczby otrzymanych wyników należy skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego w zakładce Szukaj. Wówczas poszukiwane wyrażenia wprowadzane są w odpowiednich polach indeksów (autor, tytuł, sygnatura), które można łączyć ze sobą za pomocą operatorów logicznych (i, lub, oprócz). W wyniku wyszukiwania zostaną wyświetlone karty katalogowe, w których poszukiwane wyrażenie wystąpiło w konkretnych indeksach wyszukiwawczych.
Przykład: Wprowadzenie w wyszukiwaniu zaawansowanym w polu tytułu słowa
1 „informatyka”, da wiele wyników.
Zmniejszenie wyników wyszukiwania można uzyskać m.in. poprzez ograniczenie do konkretnego autora, czyli wprowadzenie w tym polu wyrażenia
2 „nowakowski antoni”.
W celu otrzymania informacji o dostępie do wyszukanej publikacji, należy przy karcie katalogowej kliknąć w przycisk Szczegóły, a następnie sprawdzić aktualną lokalizację publikacji w systemie biblioteczno-informacyjnym, czyli miejsce w którym dana publikacja powinna się znajdować.
W celu uzyskania dokładniejszych informacji o miejscu przechowywania i formie udostępniania publikacji, należy kliknąć w przycisk
1 Zobacz dane kontaktowe lub
2 skontaktować się z pracownikiem Sekcji Bibliotek Specjalistycznych.